Jak policzyć kalorie na diecie ?

Liczyć kalorie czy nie liczyć oto jest pytanie ? Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć. Jeżeli mamy sporą nadwagę i chcemy schudnąć to w początkowym etapie wystarczy przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. W pierwszych miesiącach odchudzania wystarczy np. odstawić fast foody i słodycze wprowadzić aktywność i stałe godziny posiłków. Takie zabiegi powinny przynieść już pierwsze efekty. Oczywiście w późniejszym etapie będzie trzeba zainteresować się liczbą spożywanych kalorii. Dlaczego ? 

Jak policzyć kalorie na diecie ?

Jak policzyć kalorie na diecie ?

Nasz organizm potrzebuje do życia pewnej dziennej puli kalorii. Jest to liczba, jaką powinniśmy dostarczyć w trakcie dnia aby zdrowo funkcjonować. Przekroczenie tej dziennej liczby będzie powodować, że będziemy tyli. Jeżeli natomiast będziemy dostarczać mniej kalorii niż potrzebujemy to zaczniemy chudnąć. Oczywiście (na dłuższą metę na przykład kilka dni). Nikt w dwa dni nie przytyje, ani nie schudnie. Dlatego warto jest by nasz plan dietetyczny z ujemnym bilansem kalorycznym trwał kilka tygodni. Dzięki temu uzyskamy efekty takie jak planujemy.

Jak wyliczyć ujemny bilans kaloryczny możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli już wyliczymy, że potrzebujemy dziennie 2000 kcal, żeby schudnąć to teraz warto wiedzieć ile dziennie tych kalorii spożywamy. Z pomocą przyjdą nam wszelkiego aplikacje do liczenia kalorii. Jak je obsługiwać ? 

Z reguły są bardzo proste w obsłudze. Potrzebujemy wagę kuchenną i aplikacje w telefonie. W sumie najpopularniejsza apka tego typu to Fitatu ale na rynku jest też dużo innych. Większość jest w 100 % darmowa. Naszym zadaniem jest ważenie każdego produktu albo składników dania i wpisywania wszystkiego do aplikacji. Ona będzie liczyć nam ile dany produkt czy posiłek ma kalorii.

Jak policzyć kalorie na diecie ?

Naszym zadaniem jest teraz wpisywać wszystko co jemy do aplikacji i przestrzegać ustalonej liczby dziennych kalorii tak, żeby pozostawać w deficycie. Takie rozwiązanie pozwoli poznać nam kaloryczność spożywanych posiłków i z czasem oceniać kaloryczność dań. Wierzcie mi czasami nie zdajemy sobie sprawy jak dużo kalorii spożywamy. Wiele jest również takich przypadków gdzie pomimo małej gramatury coś jest bardzo kaloryczne. Warto chociażby przez tydzień pobawić się taką aplikacją. Sami zobaczycie, że w wielu przypadkach będziecie bardzo zdziwieni.

Oczywiście, jeżeli jest to dla Was czarna magia i totalnie Was to przerasta to można skorzystać z pomocy dietetyka albo diety online gdzie, ktoś wyliczy wszystko za nas. Nam pozostanie tylko przestrzegać diety (ważne! nie zwalnia nas to jednak z ważenia składników pokarmów)

A jak u Was  ? Liczycie kalorie ?


2 komentarze

Fit omlet z figami - Skuteczne odchudzanie - Pokonaj Nadwagę · 15 września, 2021 o 1:18 pm

[…] zrobić z nimi omlet. Jeżeli nie macie świeżych można spróbować suszonych ale pamiętajcie by policzyć ich makro. Omlet jest bardzo prosty ale na pewno będzie smakował nawet wyszukanym […]

Kalkulator Kalorii oblicz swoją dietę - Skuteczne odchudzanie - Pokonaj Nadwagę · 6 maja, 2022 o 9:10 am

[…] swoje dane takie jak waga, wzrost, wiek , płeć i stopień aktywności. Otrzymujesz wynik ile kalorii musisz spożywać by przytyć, schudnąć lub utrzymać wagę. Dzięki temu wiesz ile kalorii […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *