Aktywność fizyczna po 50 roku życia

Obecnie bycie w dobrej formie staje się coraz bardziej modne. Aktywność fizyczna po 50 roku życia nikogo już nie dziwi ponieważ sport to zdrowie. Już nie tylko młodzi ludzie dbają o to co jedzą i codzienną dawkę ruchu ale również ludzie po 40 tce, 50 tce. Jest to bardzo dobry trend ponieważ według doniesień Europa również zaczyna zmagać się z otyłością podobnie jak Ameryka. Dlatego też nie tylko młodzi ale również starsi ludzie zaczynają się interesować sportem i aktywnością fizyczną. Często bywa tak, że w tym wieku pojawiają się pierwsze problemy zdrowotne i to właśnie lekarz radzi nam zmianę diety oraz stylu życia.

Z reguły pojawia się wtedy pytanie jak się za to zabrać ? 

Jeżeli w młodości trenowaliśmy jakiś sport albo towarzyszyła nam jakaś aktywność to będzie zdecydowanie łatwiej. Mniej więcej wiemy co lubimy i jaki sport był naszym ulubionym. Co w przypadku kiedy nic nie trenowaliśmy ?

Aktywność fizyczna po 50 roku życia – jaką wybrać ?

Aktywność fizyczna po 50

W przypadku wyboru aktywności możemy kierować się naszymi upodobaniami i ogólną sprawnością. Tak naprawdę nic nas nie ogranicza warto pamiętać by kontrolować stopień aktywności. Jeżeli nic wcześniej nie trenowaliśmy trzeba wybrać aktywność, która będzie stopniowo zwiększać intensywność i długość treningów. Najlepiej zacząć od lekkich treningów siłowych albo spacerów. Pamiętajcie w początkowym etapie nigdzie nam się nie spieszy, a organizm musi się przyzwyczaić do wysiłku. Watro w tym okresie monitorować postępy w treningu. Można korzystać  z aplikacji, pulsometrów albo kartki i stopera.

Dla początkujących osób po 50 tce : 

 • spacery
 • basen
 • joga
 • lekki i średnio intensywny trening siłowy
 • rower
 • nordic walking
 • fitness

Dla średnio zaawansowanych osób po 50 tce : 

 • bieganie
 • intensywny trening siłowy
 • crossfit
 • sztuki walki
 • intensywna jazda na rowerze

Aktywność fizyczna po 50 roku życia – od czego zacząć ?

Jeżeli już mamy upatrzoną aktywność fizyczną albo chcemy wrócić do takiej, która uprawialiśmy w młodości to warto najpierw skonsultować nasz plan z lekarzem. W przypadku gdy nie leczymy się na żadne schorzenie można po prostu spróbować swoich sił na treningu i zobaczyć jak nam pójdzie. Jeśli na coś się już leczymy to najpierw proponuję konsultację.

Aktywność fizyczna po 50

Dobrym wyjściem będzie też konsultacja z trenerem. Obecnie rynek jest pełen tego typu osób, wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach więc nie powinno być  z tym problemu. Na każdej siłowni czy w klubie powinien być także ktoś z uprawnieniami trenerskimi. Na pierwszym treningu powinniśmy uzyskać darmowo niezbędne porady na początek. W przypadku bardziej skomplikowanych dyscyplin również powinniśmy bez problemu w okolicy znaleźć odpowiedniego trenera. Oczywiście możemy też posiłkować się internetem. Pomoc znajdziemy również na blogach, kanałach youtube czy serwisach tematycznych. Dzisiaj w necie jest wszystko wystarczy tylko trochę poszperać.

Aktywność fizyczna po 50 roku życia – kilka porad na początek.

Niezależnie od tego jaką aktywność wybierzemy czy to na stałe czy do testów pamiętajcie o kilk zasadach.

 • Nie szarżuj na początku. Pierwsze kilka treningów powinno być zapoznawcze. Musimy zobaczyć jak nasz organizm zachowa się w trakcie i po treningu. Czasami jakieś komplikacje i złe samopoczucie może pojawić się dopiero następnego dnia po przebudzeniu.
 • W grupie siła. Fajnie jeśli pierwsze kroki będziemy stawiać na zorganizowanych zajęciach albo przynajmniej w czyimś towarzystwie. Grunt to wspólna asekuracja, motywacja i kontrola. Przy wspólnym treningu możemy kontrolować nasze samopoczucie w stosunku do drugiej osoby z która trenujemy.
 • Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu po treningu. Te zabiegi powinniśmy robić obowiązkowo przy każdym treningu w każdym wieku!
 • Pamiętaj o regeneracji. Po każdym treningu powinniśmy zadbać o około 24h. Regeneracji.
 • Unikaj kontuzji, rozgrzej i chroń swoje stawy. Większość aktywnych osób powinno pomyśleć o zbilansowanej diecie i wspomagać się dodatkowo suplementami. Jeżeli chodzi o ochronę i regenerację stawów dobrym wyborem może być kwas hialuronowy w kapsułkach. 

Kwas hialuronowy posiada cenne właściwości:

 • pomaga zachować ruchomość stawów;
 • przyczynia się do utrzymania prawidłowego natłuszczenia stawów i poprawia ich mobilność;
 • pomaga utrzymać dobre nawilżenie skóry;
 • pomaga zachować młody wygląd skóry i jej elastyczność.

Jeżeli macie jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem. Mój mail – pokonajnadwage@gmail.com

 

 

Kategorie: Dieta

2 komentarze

Jak przyspieszyć odchudzanie ? - Skuteczne odchudzanie - Pokonaj Nadwagę · 25 lutego, 2020 o 9:51 am

[…] trzy rzeczy czyli dietę, aktywność i suplementację. Oczywiście warto trenować czy uprawiać aktywność niezależnie od diety. O prozdrowotnym wpływie sportu na organizm człowieka słyszymy na każdym […]

Aqua Aerobik - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch · 11 marca, 2020 o 1:40 pm

[…] kto nie może uprawiać innych sportów jak bieganie czy spacery. Będzie to również dobra akywność fizyczna po 50 roku życia. Preferowany dla każdego, kto ma jakieś urazy bądź problemy ze stawami czy kręgosłupem. Jest […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *