Pierwszy trening na siłowni ? sprawdź, jak się do niego przygotować i co warto zabrać ze sobą!

Podstawowe zasady postępowania na siłowni

Niezależnie od tego, czy była to impulsywna decyzja o zakupie karnetu na siłownię czy też konsekwentne realizowanie planu zmiany trybu życia, ważne jest tylko to, że już podjąłeś pierwszy krok. Jeśli to będzie Twój pierwszy raz na siłowni, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Sportowy strój, nawodnienie, odżywianie, przybory toaletowe – to oczywiście ważne elementy, ale zostaną omówione później. Teraz skupmy się na najważniejszym, czyli na sposobie treningu. Jeśli nie masz doświadczenia w obsłudze maszyn, nie wiesz, jak uruchomić bieżnię i jakie ćwiczenia wybrać, pierwsza wizyta na siłowni może skończyć się kontuzją, dlatego warto rozważyć trening z trenerem personalnym lub udać się na siłownię z kimś doświadczonym. Ewentualnie możesz też skorzystać z planu treningowego online jak np fabryka siły. Bez problemu dostosują plan treningowy pod Twoją siłownię. 

Trening z instruktorem, szczególnie na początku, przynosi wiele korzyści, gdyż instruktor oprowadzi Cię po siłowni, wyjaśni funkcje poszczególnych urządzeń i pokaże jak je obsługiwać. Pokaże Ci również prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, jakie elementy uwzględnić podczas rozgrzewki mięśni przed treningiem oraz jakie aspekty brać pod uwagę podczas rozciągania. Wystarczy zainwestować w kilka sesji pod okiem specjalisty, aby siłownia stała się dla Ciebie drugim domem. Zaskoczysz się, jak szybko poczujesz się komfortowo i pewnie na siłowni!

Podstawowe zasady postępowania na siłowni:

1.Wygodny strój do treningu – to absolutna podstawa, niezależnie od tego, czy planujesz biegać na bieżni przez kilka minut, czy też trenować siłowo. Ważne jest, aby mieć na sobie wygodny strój sportowy, a większość regularnych bywalców siłowni decyduje się na luźne spodenki i koszulki. U pań popularne są również kolorowe legginsy i krótkie topy – po treningu przyda się również zapasowa bielizna, jeśli zdecydujesz się na prysznic.

2.Ręcznik jest niezbędny nie tylko do wytarcia potu po udanym treningu – Przygotowując się do treningu na siłowni, zawsze miej przy sobie ręcznik. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, połóż go na ławce lub macie, na której będziesz ćwiczył, dzięki czemu wchłonie on pot i zostawisz po sobie czysty sprzęt. Warto również zabrać ze sobą na siłownię drugi ręczniki, który posłuży do wytarcia ciała po prysznicu.

3.Korzystaj z dostępnych ręczników i płynów do dezynfekcji – Po zakończonym treningu na maszynie, weź papierowy ręcznik nasączony płynem dezynfekującym i dokładnie przetrzyj urządzenie, aby kolejna osoba mogła z niego skorzystać. Pamiętaj, że zawsze powinieneś sprzątać po sobie. To zajmie tylko chwilę, a sprawi, że wszyscy na siłowni będą czuli się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

4.Skup się na sobie – Nic nie jest bardziej irytujące niż poczucie, że ktoś obok cię obserwuje. Nie podglądaj innych osób podczas treningu, nawet jeśli masz dobre intencje i chcesz tylko podpatrzeć prawidłową technikę, gdyż twoje zachowanie może być źle zrozumiane. Jeśli czegoś nie wiesz, lepiej zapytać niż ukradkiem spoglądać na innych trenujących na siłowni. Zamiast przyglądać się innym, lepiej jest skorzystać z wiedzy i umiejętności pracowników klubu, którzy z pewnością chętnie odpowiedzą na twoje pytania.

5.Woda jest niezwykle ważna podczas treningu – Im bardziej intensywny jest trening, tym bardziej się pocimy. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Przed rozpoczęciem treningu, upewnij się, że masz pod ręką dwie rzeczy – ręcznik i butelkę z wodą. Dzięki temu będziesz mógł sięgnąć po wodę, gdy poczujesz się słabo. Pamiętaj o umiarze w treningu – postaw na stopniowe zwiększanie intensywności. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji przetrenowania.

Celem Twojego treningu jest odchudzanie ? Przeczytaj ten wpis.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *