Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Aktywność fizyczna to jeden ze sposobów na odchudzanie. Mamy wiele rodzajów treningów do wyboru, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. W procesie odchudzania najważniejsza jest regularność. Tylko ćwicząc regularnie osiągniemy oczekiwane rezultaty. Pamiętajmy również o tym, że odchudzanie to długotrwały proces. Dlatego też nie powinniśmy zbyt dużo ćwiczyć, gdyż może to doprowadzić do przetrenowania. To z kolei zwiększa ryzyko kontuzji, a także negatywnie wpływa na treningi, i regenerację.

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Treningi siłowe są często pomijane przez osoby, których celem jest odchudzanie. Jest to błędem, gdyż ćwicząc siłowo dostarczamy naszym mięśniom bodźców do wzrostu. Z kolei większa ilość masy mięśniowej zużywa więcej energii w ciągu dnia. Dzięki temu szybciej spalimy nadmiar tkanki tłuszczowej, a także łatwiej będzie nam utrzymać dobry wygląd. Trening siłowy możemy wykonywać na siłowni, w domu bądź na świeżym powietrzu. W pierwszym przypadku mamy do dyspozycji wiele sprzętów które ułatwiają progres. A to właśnie progres, czyli wykonywanie coraz to trudniejszych ćwiczeń mobilizuje nasze mięśnie do wzrostu. W ten sposób w krótkim czasie zbudujemy większą ilość masy mięśniowej. Ćwicząc w domu lub na świeżym powietrzu będziemy wykonywać trening z masą własnego ciała. Jest to tak zwana kalistenika.

Przeczytaj takżetrening siłowy dla kobiet jaki sprzęt wybrać ? 

To dobry sposób na odchudzanie, gdyż nie obciąża nadmiernie organizmu. Dodatkowo ćwicząc kalistenikę możemy wykonać więcej powtórzeń, co przełoży się na większe spalanie kalorii w czasie treningu. Przyjmuje się, że dla szybszego przyrostu mięśni powinniśmy wykonywać 8-12 powtórzeń danego ćwiczenia. Ćwicząc na siłowni w łatwy sposób możemy zwiększać ciężar, co skutecznie utrudni wykonywanie kolejnych powtórzeń. Jeśli ćwiczymy w domu, to możemy wykonywać trudniejsze wersje ćwiczeń, bądź większą ilość serii. Jako progres dobrze sprawdzi się również wolniejsze wykonywanie powtórzeń. Hipertrofia odgrywa ważną rolę w treningu siłowym. Powinniśmy zrobić tyle powtórzeń dopóki nie poczujemy, że jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie dwa powtórzenia. W ten sposób zajdzie hipertrofia, czyli wzrost i wzmocnienie mięśni.

Przeczytaj takżejakie ćwiczenia wykonywać by schudnąć ? 

Trening aerobowy, czyli inaczej zwane cardio odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania. To wysiłek fizyczny o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Na początku treningu cardio nasz organizm pobiera większą część energii z glikogenu, a tylko około 20% z tkanki tłuszczowej. Dopiero po 30-40 minutach wysiłku proporcje te się zmieniają i 80% energii pobierane jest z tłuszczu. Dlatego też trening aerobowy powinniśmy wykonywać przez dłuższy czas. Jednym z najpopularniejszych treningów cardio jest bieganie. Z kolei często niedocenianym treningiem aerobowym jest chodzenie. W czasie godzinnego spacery możemy spalić 300 kcal. Udając się na 2-3 godzinny spacer spalimy 600-900 kcal, co znacznie wpłynie na proces spalania tłuszczu. Dla porównania w czasie godzinnego biegu spalimy około 600 kcal. Jednak jako początkujący powinniśmy móc przejść 2-3 godziny bez przerwy, a godzinny bieg może być dla wielu nieosiągalny. Dodatkowo chodzenie jest mniej stresujące dla organizmu. To również dobre ćwiczenie dla osób z dużą nadwagą, gdyż w tym wypadku bieganie mogłoby negatywnie wpłynąć na kręgosłup czy stawy. Skakanie na skakance pozwala nam spalić około 900 kcal w czasie godziny. Jest więc zatem świetnym ćwiczeniem na odchudzanie. Dodatkowo wzmacnia mięśnie całego ciała. Dla osób z dużą nadwagą polecane jest również pływanie. Na basenie możemy spalić sporo kalorii, a dodatkowo wzmocnimy mięśnie.

Proces odchudzania jest stresujący dla naszego organizmu. Odchudzanie zwiększa poziom kortyzolu, a to z kolei może utrudnić osiąganie progresu treningowego. Dlatego też warto regularnie uprawiać jogę. Joga to sport, który pozwala nam się odprężyć. Pozytywnie wpływa na proces regeneracji, a także obniża poziom kortyzolu. Najlepiej ćwiczyć jogę w dni, w które nie trenujemy siłowo. Warto również medytować, gdyż to może pomóc nam w osiąganiu wyznaczonych celów.

Bez względu na to jaką dyscyplinę sportu wybierzemy musimy pamiętać o odpowiedniej diecie. Przede wszystkim pamiętajmy o dostarczeniu odpowiedniej ilość białka. Dziennie powinniśmy spożywać 1,8-2,2 g białka na każdy kilogram masy ciała. W przypadku kobiet będzie to 1,6-2 g białka. Możemy również sięgnąć po suplementy, które ułatwią odchudzanie. Jednak pamiętajmy, że suplementy są tylko dodatkiem do zbilansowanej diety.

Jeżeli to wszystko wydaje się dla Ciebie zbyt skomplikowane to warto poszukać pomocy. Moim zdaniem dieta online wraz z planem treningowym to dobry wybór. Jaką dietę online wybrać przeczytasz tutaj.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *