Odchudzanie – Brak Efektów ?

Dużo osób spotyka się z sytuacją, w której odchudzanie nie przynosi efektów ? Niezależnie od tego czy stosują dietę online czy sami próbują swoich sił z odchudzaniem. Często nawet opieka trenera personalnego powoduje, że i tak nie chudniemy. Oczywiście, większość trenerów prędzej czy później do tego dojdzie i wprowadzi zmiany w naszym planie ale co w przypadku kiedy odchudzamy się na własną rękę ?

Czasami efekty nie pojawiają się bo na samym początku chcemy „za bardzo” schudnąć. Pamiętaj odchudzanie to raczej maraton niż sprint.

Załóżmy, że podeszliśmy do tematu poważnie czyli :

Jesteśmy na deficycie kalorycznym. Jak go policzyć przeczytasz tutaj.

Oprócz diety mamy wybraną aktywność fizyczną (przynajmniej 3 razy w tygodniu)

Nasze posiłki są zbilansowane.

Odchudzanie - Brak Efektów ?

Jeżeli ten etap mamy już za sobą. Mamy ułożoną dietę, trening i zdrowo się odżywiamy to większość drogi za nami. Teraz pozostaje tylko obserwować organizm i wprowadzać drobne korekty. Zobaczysz , że z czasem osiągniesz upragnione efekty. No właśnie bo czasami sama dieta i aktywność nie wystarczy. Na co zwrócić uwagę jeśli ? 

Nasze Odchudzanie – Brak Efektów ?

Jest kilka głównych rzeczy, które mogą wpływać na brak efektów.

  • bilans kaloryczny jest zbyt „głęboki” co to oznacza ? Oznacza to, że za dużo ucięliśmy kalorii z naszego kalorycznego zera. Przykładowo zero wynosi 2700 kcal, a my ułożyliśmy sobie dietę 2000 kcal. Deficyt 700 kcal to bardzo dużo na początek. Tak duża wartość może spowodować, że nie będziemy chudnąć bo organizm będzie dostawał zbyt mało energii. Optymalna wartość na początek to – 200, -300 kcal od naszego zera kalorycznego przez pierwsze 2-3 tygodnie.
  • brak cierpliwości.  Jest to chyba główny problem początkujących. Większość organizmów nie jest przyzwyczajona do deficytu i wysiłku więc kiedy zaczynamy zmian trzeba trochę poczekać. Czasami nawet i 3 tygodnie. Niestety większość ludzi chce efektów już , teraz , za 3 dni. Po pierwszym tygodniu, dwóch na diecie odpuszczają albo zaczynają podjadać, kombinować bo nie ma efektów. Wierzcie mi czasami trzeba zaufać naszemu organizmowi. Może być tak, że przez 2-3 tyg nie będzie efektów, a potem się coś nagle ruszy i wszystko pójdzie już sprawnie.
  • brak regeneracji. Łączy się to z pierwszym punktem. Na początku chcemy zacząć ostro i szybko. Najlepiej duży deficyt i codzienne treningi. Organizm może być w takim szoku, że zapomnijcie o jakiś efektach. Jest czas na trening i na odpoczynek również. Początkujący po każdym dniu treningowym powinni poświęcić przynajmniej 24h na regenerację. W przypadku cięższych treningów trwających powyżej godziny czas ten powinien być jeszcze dłuższy. 

To są główne błędy, które popełnia większość początkujących na diecie. W przyszłości postaram się opisać bardziej zaawansowane rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę jeśli nasze odchudzanie nie przynosi efektów.

Tymczasem zapraszam Was jeszcze do wpisu o popularnych mitach fitnessowych 🙂


2 komentarze

Dieta / Jadłospis dla kobiet 1800 kcal. Gdzie zdobyć ? - Skuteczne odchudzanie - Pokonaj Nadwagę · 24 kwietnia, 2021 o 2:25 pm

[…] Jeśli chodzi o wszystkie wyliczenia i jak się do tego zabrać to kompendium wiedzy macie w moim poprzednim wpisie tutaj. […]

Postanowienia noworoczne - jak w nich wytrwać ? - Skuteczne odchudzanie - Pokonaj Nadwagę · 5 stycznia, 2022 o 8:42 am

[…] odchudzanie to maraton, a nie sprint […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *