Dieta czy cud ? na co liczyć kiedy chcemy schudnąć ?

No właśnie na co liczyć ? Cudów raczej nie ma, przynajmniej w przypadku odchudzania dlatego musimy liczyć na inne rozwiązania. Jest parę sposobów i trików, które pozwalają przyspieszyć cały proces i uchronić się przed efektem jojo ale o tym za chwilę. W przypadku zmiany swojej sylwetki zdecydowanie najważniejsza będzie konsekwencja i motywacja do działania. Oczywiście oprócz diety. Jeżeli jesteśmy w temacie zieloni to możemy zacząć od totalnych podstaw. Nie polecam zaczynać od diet cud, diet ketogenicznych, warzywnych, czy też diety dukana albo dąbrowskiej. Tak naprawdę większość ludzi by zacząć gubić kilogramy musi przeanalizować swój obecny styl życia i wprowadzić zmiany.

Dieta czy cud ? od czego zacząć.

Na pewno nie od czekania na cud. Każda z osób rozpoczynających odchudzanie martwi się, że będzie musiała wywrócić swoje życie do góry nogami. Możliwe, że tak będzie ale najpierw proponuje zacząć od kartki i długopisu. Analiza dotychczasowych nawyków i nowy plan działania to podstawa sukcesu. Czasami bywa tak, że chcemy zrzucić do 10 kilogramów. Wierzcie mi, że w wielu przypadkach wystarczy zastanowić się co jem niezdrowego i wykluczyć to.

Na co zwrócić uwagę ? 

 • jakie niezdrowe rzeczy są każdego dnia w mojej diecie (słodycze, słone przekąski, napoje gazowane, fastfoody, dania gotowe). Czasami wystarczy wykluczyć te produkty z diety by już po tygodniu zacząć chudnąć. Pamiętajcie mały batonik każdego dnia do kawy może podnosić nasz dzienny bilans kaloryczny nawet o 200 kcal. 

dieta czy cud ?

 • Czy jesz regularnie ? nie ma nic gorszego dla organizmu niż nieregularne posiłki. Wprowadzenie stałych pór posiłku to pierwszy krok do zrzucenia zbędnych kilogramów i poprawy samopoczucia. 
 • Ile jem posiłków dziennie ? Powinniśmy jeść minimum 4 posiłki dziennie o stałych porach. Dużo ludzi dziwi się, że nie je słodyczy i chipsów, a ma nadwagę ? Problem może leżeć w tym, że na przykład nie jedzą śniadań, a ich dzień składa się z dwóch dużych posiłków w nieregularnych porach.
 • Czy piję niegazowaną wodę w trakcie dnia ? Okazuję się, że większość osób z nadwagą w ogóle nie pije wody w trakcie dnia. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5 litra wody dziennie. Wymówka może być taka, że nie chce kupować specjalnie wody każdego dnia, na szczęście w Polsce w większości województw woda bezpośrednio z kraju nadaje się do picia. Jeżeli natomiast macie wątpliwości to zawsze możecie kupić butelkę filtrującą. Sama mam takie dwie. Wydatek to żaden bo 30 zł ,a starcza z filtrami za 3 miesiące filtrowania.
 • Jak wygląda moje weekendowe życie ? Często bywa tak, że o ile w tygodniu odżywiamy się w miarę racjonalnie to weekendowe szaleństwa niwelują całe efekty. W piątek kilka piwek i grill, sobota podobnie. Niedziela na kacu. Każdy taki weekend generuje dodatni bilans kaloryczny na cały tydzień , a w rezultacie nie chudniemy. Fajnie przedstawia to poniższa grafika :

Dieta czy cud ?

Dieta czy cud ? Jak wygląda moja aktywność ?

 • Moja aktywność fizyczna ? Jeżeli pracujemy fizycznie to nie jest to aż tak istotne. Natomiast jeśli mamy pracę biurową to warto pomyśleć o jakiejkolwiek aktywności. Nie trzeba od razu zapisywać się siłownie. Kluczem będzie systematyka. Nawet 30 min spacerów dziennie pozwoli zacząć spalać kalorie. Wiadomo im dłuższe spacery czy przejażdżki rowerowe tym lepiej.

Jak widać by zacząć odchudzanie nie trzeba na początku robić, żadnych radykalnych kroków. 

Moim zdaniem na początku powinniśmy właśnie przeanalizować powyższe nawyki. Niektóre wyeliminować inne wprowadzić. Po takich drobnych zmianach warto przyglądać się sobie, raz w tygodniu zważyć. Jeżeli po miesiącu pomimo wprowadzonych zmian nie chudniemy wtedy trzeba pomyśleć o bardziej radykalnych środkach. Takim rozwiązaniem może być zbilansowany plan dietetyczno – treningowy ale o tym w innym wpisie. Na większość osób, które chcą zgubić parę kilogramów działają właśnie te podstawowe zmiany.

Reasumując – dieta czy cud ? na co liczyć ?

Zdecydowanie nie na cud 🙂 Zdrowy rozsądek + analiza obecnej diety i plan działania. W skrócie :

 • ogranicz śmieciowe jedzenie
 • pij wodę
 • jedz o stałych porach
 • odstaw albo zredukuj ilość alkoholu
 • wprowadź aktywność fizyczną (min 30 min)

 

 


1 komentarz

Jak zgubić brzuch ? - Porady treningowe i dietetyczne - Zrzuć Brzuch · 4 marca, 2020 o 8:34 pm

[…] , „spalacze tłuszczu” „dukan” ,”dąbrowska”, „dieta czy cud?„, „jem co chce i chudnę” oraz inne tego typu […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *