Nie taka dieta straszna, jak ją malują

Z czym kojarzy Ci się słowo dieta? Jeśli głównie z grającymi marsza kiszkami i liściem sałaty na pustym talerzu, to z pewnością z niczym przyjemnym.

Być może tego nie wiesz, ale myślenie o diecie wyłącznie w kategoriach odchudzania jest często popełnianym błędem.

Może to właśnie jest czas, by dokładniej się mu przyjrzeć…

Czym właściwie jest dieta?

Dieta to po prostu określony sposób odżywiania. Wszyscy musimy jeść po to, by żyć. Dostarczamy w ten sposób potrzebną organizmowi energię i niezbędne składniki odżywcze. W tym znaczeniu, wszyscy jesteśmy na diecie. To, co jemy, w jaki sposób i w jakiej ilości oznacza właśnie Naszą dietę. Pewne produkty włączamy do swojego jadłospisu, inne z niego wykluczamy. Tak tworzy się Nasz sposób żywienia, zależny od preferencji, możliwości, zasobów, a także dostępności określonych pokarmów.

Rodzaje diet

Dietę możemy dowolnie komponować, dostosowując ją do Naszych potrzeb. Na tej podstawie tworzy się diety służące konkretnym celom np. leczeniu pewnych schorzeń, odchudzaniu, zwiększeniu masy ciała, czy eliminacji określonych produktów.

Możemy w ten sposób wskazać wiele rodzajów diet, podzielonych ze względu na cel, jaki mają spełniać, dozwolone i zabronione produkty, grupę osób, do których są kierowane.

Najbardziej ogólny podział może wyglądać następująco i wyróżnia:

1. Dietę podstawową.
Jest to najbardziej typowy sposób odżywiania, charakterystyczny dla większej grupy ludzi. Jego głównym założeniem jest dostarczenie pożywienia zgodnie z energetycznym i odżywczym zapotrzebowaniem organizmu. Przeznaczona jest dla osób zdrowych, nie wymagających specjalnego podejścia dietetycznego. Opiera się na racjonalnej i zbilansowanej diecie, zgodnej z założeniami Piramidy Zdrowego Żywienia. Dozwolone jest spożywanie wszystkich produktów i potraw, jednak zaleca się ich dużą różnorodność i sezonowość.Ważne jest, by dieta pokrywała dzienne zapotrzebowanie na kalorie, ale go nie przewyższała. Zapewnia w ten sposób energię potrzebną organizmowi do podtrzymywania wszystkich procesów fizjologicznych oraz aktywności fizycznej. Zapotrzebowanie to zmienia się w zależności od płci, wieku, czy indywidualnego tempa przemiany materii. Urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta utrzymuje organizm w dobrej kondycji, chroni przed chorobami, pozwala zachować prawidłową wagę ciała.

Diety tego typu oferuje na przykład Fabryka Siły i Vitalia

2. Dietę leczniczą.
To specjalny sposób żywienia, często określany także jako dieto-terapia. Jak wskazuje nazwa, stosuje się ją w leczeniu pewnych chorób, w celu łagodzenia ich dolegliwości lub doprowadzenia do całkowitego powrotu do zdrowia. Z założenia zalecana jest osobom chorym, cierpiącym z powodu różnych schorzeń. Dieta lecznicza zwykle przypomina dietę podstawową, jest jednak pewną jej modyfikacją. Wymaga wprowadzenia niewielkich zmian w sposobie odżywiania- w zakresie ilości i jakości spożywanego pokarmu, a często także sposobu jego przygotowania. Zmienia się zawartość kaloryczna i odżywcza przyjmowanych posiłków, co wspomaga przebieg leczenia, ogranicza lub eliminuje nieprzyjemne objawy. Dietę dobiera się indywidualnie dla danego pacjenta i jednostki chorobowej. Kondycja organizmu w dużym stopniu zależy od sposobu odżywiania. Nieprawidłowa dieta jest podłożem wielu chorób, a więc ich leczenie zaczyna się właśnie od zmian w jadłospisie. Diety lecznicze stosuje się często w przypadku chorób metabolicznych, chorób układu pokarmowego, krążenia, alergii i wielu innych. W skomponowaniu jadłospisu warto skorzystać z pomocy dietetyka. Pomoże on dobrać posiłki tak, by dieta była zbilansowana, pełnowartościowa i skuteczna, a przede wszystkim- bezpieczna dla Naszego organizmu. Takie diety dla osób z chorobami i schorzeniami możecie wykupić w serwisie vitalia.pl

Nie taka dieta straszna, jak ją malują - rodzaje diet

Na przykład dla osób z niedocznnyością tarczycy czy horobą hashimoto.

Poczytaj także o leczenu SIBO za pomocą diety.

3. Dietę alternatywną.
Polega ona na świadomym wykluczeniu z jadłospisu pewnych grup pokarmów np. mięsa, mleka, węglowodanów, czy glutenu. Są to diety, które znacząco odbiegają od typowego sposobu żywienia większości osób. Powodem wyłączenia niektórych produktów są często względy ideologiczne (weganizm, wegetarianizm) lub chęć szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów (dieta Atkinsa, Kwaśniewskiego). Diety alternatywne budzą wiele kontrowersji i choć często są krytykowane, to ich popularność nie maleje. Kuszą przede wszystkim obietnicą szybkich i spektakularnych efektów (w przypadku diet odchudzających). W rzeczywistości ich wartość energetyczna jest znacznie obniżona, a zawartość składników odżywczych niewystarczająca. Dlatego też ich stosowanie wiąże się z ryzykiem powstania groźnych niedoborów pokarmowych. Każda dieta, w tym także dieta odchudzająca, powinna być odpowiednio zbilansowana. Musi dostarczać organizmowi potrzebną dawkę składników budulcowych, energetycznych oraz witamin i minerałów, bo w przeciwnym razie nie będzie on funkcjonował prawidłowo. Odmienny od typowego sposób odżywiania zwykle niesie ze sobą ryzyko powstania niedoborów. Warto dobrze się do niego przygotować, opierając na wiarygodnych, sprawdzonych źródłach informacji, a w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą.

A co z dietą odchudzającą?

Diety redukcyjne, czyli takie, w których obniża się kaloryczność posiłków to właśnie popularne diety odchudzające. Ich celem jest dostarczenie mniejszej wartości energetycznej, niż wynosi zapotrzebowanie. Kaloryczność diety zwykle obniża się o 500-1000 kcal. Warto pamiętać, że dobowe zapotrzebowanie organizmu na energię jest inne u każdego z Nas. Można je oszacować na podstawie określonych parametrów- głównie płci, wieku oraz trybu życia danej osoby i poziomu jej aktywności. Dlatego też każda dieta powinna być układana indywidualnie, po uwzględnieniu wszystkich czynników mogących mieć wpływ na jej stosowanie. Tylko dieta właściwie zbilansowana przyniesie zamierzone efekty, pozostając przy tym bezpieczną dla organizmu. Dlatego tak ważne jest precyzyjne określenie ilości i rodzaju spożywanych posiłków. Zbyt niska kaloryczność i mała zawartość składników odżywczych w jadłospisie doprowadzi do szybkiego spadku wagi. Nie jest to dla organizmu zdrowe, bo grozi niedoborem witamin i minerałów. Efekty takiego odchudzania praktycznie nigdy nie są trwałe, a zrzucone kilogramy zwykle wracają, czasem nawet w nadmiarze. Z kolei niewystarczające obniżenie podaży kalorycznej w diecie spowoduje, że nie będzie ona skuteczna, a waga nie będzie spadać.

Dieta skrojona na miarę

Co w takim razie jeść, by nie tylko wyglądać, ale i czuć się dobrze? Ogólne zasady zdrowego żywienia są proste. Uwzględniają spożywanie pokarmów ze wszystkich grup żywieniowych, ale w odpowiednich proporcjach. W diecie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz wody. Warto zwracać uwagę na regularność posiłków i ich różnorodność- dostarczymy w ten sposób odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych. Ważnym elementem zdrowego trybu życia jest regularna aktywność fizyczna. Codzienna dawka ruchu to nie tylko gwarancja szczupłej sylwetki, ale także zdrowego, pełnego sił organizmu i mniejsze ryzyko chorób cywilizacyjnych. Zdrowa dieta to nie tylko wyrzeczenia i ciągłe odmawianie sobie ulubionych posiłków. To raczej sposób na życie i jak najdłuższe zachowanie dobrego zdrowia. Warto dopasować ją do własnych preferencji żywieniowych, by służyła Nam jak najlepiej i była źródłem przyjemności, a nie wyrzeczeń.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *