SIBO – czym jest i jak je leczyć?

Dzisiaj trochę o chorobie/ schorzeniu, o którym jest ostatnio głośno. U mnie również było podejrzenie SIBO ale na razie wszystko jest w fazie diagnostyki. Wiedza na temat tej choroby jest stale rozwijana jednak w przypadku różnych osób mogą występować inne objawi. Stąd też leczenie jej jest nieco skomplikowane ale nie niemożliwe.

Masz przewlekłe problemy żołądkowe ? Bóle brzucha , biegunki ,wzdęcia ? Przeczytaj ten wpis bo być może zmagasz się z SIBO. 

SIBO - czym jest i jak je leczyć?

Czym jest SIBO ?

W momencie gdy dojdzie do nadmiernego namnożenia się bakterii w układzie pokarmowym i ich przejścia do tych części przewodu pokarmowego, w których normalnie nie powinny one występować, mówi się o rozwinięciu SIBO. Jest to coraz powszechniejsza choroba, którą można uznać za jedną z groźniejszych chorób dwudziestego pierwszego wieku. Ciężko wyznaczyć jednoznacznie jej przyczyny, ale nie zmienia to faktu, że tę przypadłość da się leczyć i da się z nią normalnie żyć.

Bakterie – dobre czy złe? Sibo objawy same w sobie świadczą o tym, że przerost flory bakteryjnej nie może być niczym dobrym, jednakże dlaczego tak się dzieje, skoro ogólnie rzecz biorąc bakterie są pożądanymi żyjątkami w jelitach, uprawniającymi działanie tych jelit i regulującymi różne procesy metaboliczne? Bakterie są dobre, ale tylko wtedy, gdy występują w dobrym dla nich środowisku. Zasilając jelito grube, wykonują niezwykle pożyteczną pracę, jednak problem następuje wtedy, gdy przedostają się do jelita cienkiego, gdzie zdecydowanie nie są potrzebne.

SIBO jest właśnie przerostem bakterii występujących w jelicie cienkim. W tej części układu pokarmowego bakterie również występują, ale powinno być ich znacznie mniej, gdyż ich nadmiar staje się poważnym obciążeniem, a czasem i zagrożeniem dla zdrowia organizmu.Czasami problem dotyczy natomiast nie tyle ilości, co rodzaju bakterii. Jeżeli z jakiegoś powodu dojdzie do nagłej zmiany składu mikrobioty, organizm nie pozostanie na to obojętny. SIBO objawy są rozpoznawane coraz częściej i szacuje się, że mogą dotyczyć nawet i 1/4 społeczeństwa, choć inne badania sugerują, że chorobę tę można zdiagnozować jedynie u jakichś 2% ludzi żyjących na świecie.

Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Przed wdrożeniem jakiegokolwiek planu leczenia należy upewnić się co do tego, że rzeczywiście ma się do czynienia z przerostem bakterii w jelicie cienkim. SIBO dieta nie powinna być stosowana profilaktycznie lub „na wszelki wypadek”. Nie jest to taka typowa zdrowa dieta, a dieta zdrowa dla osób posiadających konkretne problemy zdrowotne, dlatego też bez jasnych wskazań nie powinno się na nią przechodzić.

SIBO – czym jest i jak je leczyć?

Objawy SIBO

Podstawowymi objawami SIBO są oczywiście gazy, wzdęcia i silne bóle brzucha. Przeważnie choroba przyjmuje postać biegunkową – masy kałowe stają się bardzo płynne, a biegunki występują gwałtownie, często nie tylko po jedzeniu, ale też i między posiłkami czy bez konkretnych powodów. W wyniku ciągłych wizyt na toalecie dochodzi do wyraźnego spadku masy ciała, gorszego samopoczucia, niedoborów witamin i minerałów oraz uczucia zmęczenia i braku energii.

Objawami SIBO, niezwiązanymi tak silnie z układem pokarmowym, będą obrzęki i różnego rodzaj wysypki skórne. Podczas gdy w zespole jelita drażliwego jednym z podstawowych objawów chorobowych mogą być zaparcia, tak przy SIBO zawsze mówi się o biegunkach. Wypróżnienia przyjmują przy tym jedną z dwóch typowych form – wodnistą lub tłuszczową. Biegunki tłuszczowe są efektem nieprawidłowego trawienia tłuszczu, dlatego łatwo można je rozpoznać wtedy, gdy produkty bogate w tłuszcz je się sporadycznie, a za każdym razem po ich spożyciu odczuwa się kondensację wszystkich nieprzyjemnych objawów choroby.

Jak wygląda SIBO leczenie?

Do leczenia przerostu bakterii w jelicie cienkim wykorzystuje się trzy podstawowe metody, a mianowicie: zmianę sposobu żywienia, probiotykoterapię i antybiotykoterapii. W przypadku gdy objawy są już mocno uciążliwe, a choroba przyjęła zaawansowaną postać, zazwyczaj konieczne staje się wprowadzenie pewnych antybiotyków, których składniki będą przedostawać się bezpośrednio do układu pokarmowego i tam też zdołają doprowadzić mikrobiotę do równowagi. Po odstawieniu antybiotyków pacjent zaczyna przyjmowanie probiotyków. Bardzo ważne jest to, by nie stosować ich na własną rękę, a by zawsze ich rodzaj i dawkowanie były ustalane przez lekarzy.SIBO dieta także jest oczywiście bardzo ważna i powinna być stosowana jednocześnie z antybiotykami lub probiotykami. Różne są metody żywienia stosowane w przypadku tej przypadłości. Zwykle najlepsze efekty daje jednak zastosowanie diety FODMAP

Jak zacząć odżywiać się przy SIBO ?

Dobrym wyjściem jest zastosowanie diety FODMAP. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać to dobrze jest skorzystać np z gotowych jadłospisów LOW FODMAP

SIBO - czym jest i jak je leczyć?

Dzięki temu będziesz wiedzieć jak na początku powinny wyglądać posiłki i czym się sugerować przy gotowaniu. Taki gotowy jadłospis na 7 dni pozwoli Ci zacząć styl odżywiania, który zmniejszy albo całkowicie wyeliminuje Twoje dolegliwości.

SIBO – czym jest i jak je leczyć?

Co zawiera dieta:

  • jadłospis na 7 dni składający się z 4 posiłków na dzień
  • każdy dzień ma wyliczoną stałą kaloryczność 1800 kcal
  • wszystkie przepisy są low fodmap
  • gratis 3 przepisy low fodmap na końcu ebooka: na prosty chleb, sernik i domową wędlinę
  • wstęp objaśniający jak korzystać z jadłospisu oraz gdzie kupować produkty low fodmap
Kategorie: Dieta

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *