Jak wybrać gumę do ćwiczeń?

Ćwiczenia, w których wykorzystuje się gumy do ćwiczeń, mogą być równie skuteczne jak te wykonywane z hantlami, kettlem bądź sztangą. Znakomicie kształtują one i górne, i dolne partie mięśniowe. Jeżeli planujemy trening całego ciała warto pomyśleć o dwóch zestawach gum.

Możemy wyróżnić dwa typy takich gum :

Power Band – z reguły jest to zestaw 4 gum. Każda długości 2 m. Idealnie nadają się do treningu całego ciała, a w szczególności do treningu siłowego góry. Chociaż możemy też z nimi robić ćwiczenia wielostawowe jak przysiady czy martwy ciąg.

Mini band – dużo krótsze gumy długości 60 cm. Przeznaczone bardziej do treningu nóg i mobilizacji mięśni przed treningiem.

Jeżeli chcesz mieć kompletny zestaw do treningu domowego to warto kupić oba zestawy tych gum.

Jak wybrać gumę do ćwiczeń?

Przeczytaj także – Domowa siłownia dla kobiet. Jaki sprzęt wybrać ?

Jak wybrać gumę do ćwiczeń?

Trening z gumami można wykonać i w domu, i w klubie fitness, i na siłowni. Wspomoże on walkę o lepszą sylwetkę, płaski brzuch i ładnie zarysowane mięśnie pośladków.

Guma do ćwiczeń wygląda naprawdę niepozornie, bo zajmuje praktycznie tyle samo miejsca co większa materiałowa gumka do włosów, a jednak potrafi stać się narzędziem umożliwiającym przeprowadzenie pełnego efektywnego treningu. Bardzo dobrze zastępuje ona zwykłe hantle czy sztangę. Może być używana wtedy, gdy akurat nie ma się dostępu do „tradycyjnego” żelastwa, bo np. jest się na wyjeździe lub spędza się wakacje w hotelu, w którym nie chce się korzystać z hotelowej siłowni.

Gumy są też najlepszymi przyrządami do przeprowadzania domowych treningów. Zajmują znacznie mniej miejsca niżeli hantle i sztangi, a potrafią w takim samym stopniu zmusić mięśnie do ciężkiej pracy.

Nie każda guma do ćwiczeń w takim samym stopniu zadziała na ciało. Aby umiejętnie wybrać ten przyrząd, trzeba zwrócić uwagę m.in. na jego kolor, albowiem to on przekazuje informację na temat oporu stawianego przez gumę.

Przykładowo w tych zestawach macie takie gumy :

Power Band : 

  • guma zielona: 2000x45x5,3 mm; 23-57 kg
  • guma niebieska: 2000x33x4 mm; 16-39 kg
  • guma czarna: 2000x23x4,5 mm; 12-30 kg
  • guma czerwona: 2000x13x5 mm; 7-16 kg

Mini Band : 

  • guma zielona: 600x50x0,5 mm; 5 – 7 kg
  • guma niebieska: 600x50x0,8 mm; 8 – 15 kg
  • guma żółta: 600x50x0,9 mm; 13 – 20 kg
  • guma czerwona: 600x50x1,1 mm; 15 – 22 kg
  • guma czarna: 600x50x1,3 mm; 18 – 25 kg

 

Warto oczywiście rozpocząć nową treningową przygodę od gum najsłabszych i stopniowo zwiększać sobie ich opór, aby po prostu się nie zniechęcać.

Jeszcze jedną ważną informacją jest to, że gumy do ćwiczeń są wykonywane z lateksu. Osoby uczulone na tę substancję raczej nie powinny z nich korzystać. Dla nich dużo lepszym wyborem będą gumy materiałowe albo ewentualnie te, które zostały wykonane ze specjalnej odmiany gumy bezlateksowej.

Więcej na temat tych gum zobaczysz na tym filmie :


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *