Dieta w święta – porady

Zbliża się świąteczny czas, już za kilka dni wspólnie z rodzinami siądziemy do suto  zastawionych stołów by wspólnie biesiadować. Będzie to kilka dni pełne radości i smakołyków oraz wspólnie spędzonego czasu. Osoby będące w tym czasie na diecie mogą mieć nie lada wyzwanie. Wiadomo, że polska kuchnia nie należy do najlżejszych, a każdy z nas pamięta świąteczne smaki z dzieciństwa. Każdy ma swoją ulubioną jedną bądź kilka potraw, które chętnie w święta próbuje. Jak w takim razie powstrzymać się od zjedzenia ich ? Na niektóre czekam przecież czasami rok.

Dieta w święta – porady

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dzięki czemu łatwiej będzie przebrnąć przez święta i zdecydować co możemy zjeść i w jakich ilościach oraz czego unikać.

Wszystko zależy od tego jaki mamy cel diety, staż oraz jakie efekty.

Najgorzej oczywiście będą mieli Ci, którzy na diecie są od kilku, dni czy tygodniu. W najlepszej sytuacji są Ci, którzy mają już staż powyżej 3-4 miesięcy i właściwie finiszują.

Załóżmy, że jesteście na diecie od kilku tygodni bo zapewne takie osoby szukają informacji w necie jak przetrwać w święta. Wiadomo nie samą motywacją człowiek żyje, a święta to czas, w którym nawet największy twardziel może się złamać.

dieta w święta porady

Załóżmy, że nie bardzo ufasz swojej silnej woli i istnieje ryzyko, że złamiesz się w święta. Lepiej zaplanować jak to ma wyglądać. Szkoda by było trzymać dietę dwa dni by potem w ostatni jeść co popadnie z frustracji. Pamiętaj święta to tylko 3 dni, a nie tydzień. Chociaż w niektórych domach inaczej to wygląda.

dieta w święta porady

Niektórzy zaczynają folgować w wigilię, a kończą 7 stycznia 🙂 

Dieta w święta – porady

  1. Święta to 3 dni, a nie dwa tygodnie. Jeśli masz czegoś podjeść / spróbować zrób to tylko w te dni. W inne obowiązuje Cię 100 % dieta.
  2. W wigilię staraj się trzymać dietę cały dzień, a odstępstwa od diety zostaw na wieczorną kolację. Kolejne dwa dni świąt również zacznij śniadaniem i zakończ kolacją zgodną z dietą.
  3. Najlepiej jakby odstępstwo od diety zostawić tylko na jeden dzień, ewentualnie dwa. Ostatni dzień świąt powinien być już powrotem do fit życia.
  4. Nie objadaj się. Jak już próbujesz czegoś w święta zwracaj uwagę na porcje. Różnica jest pomiędzy spróbowaniem wszystkiego, a objadaniem się do syta.
  5. Staraj się nie najadać przed snem.
  6. Pilnuj godzin posiłków. Pamiętaj to, że jesz coś innego nie oznacza, że masz cały dzień siedzieć z talerzem. Jeśli zjadasz świąteczne potrawy niech będą jedzone w godzinach zwykłych posiłków.
  7. Zachowują odstępy między posiłkami. Wiadomo fajnie się siedzi cały dzień przed tv i dokłada raz ciasta raz sałatki ale powinniśmy jeść o stałych porach.
  8. Aktywność fizyczna codziennie obowiązkowo. Zacznij każdy dzień od aktywności, rower, spacer. Minimum 40 min. Dobrym wyjściem będzie spacer z rodziną po śniadaniu.
  9. Pij wodę. W święta często o tym zapominamy. Dwa litry to minimum.

Pamiętajcie wszystko z głową , a jakoś przetrwacie 🙂

A i jeszcze jedno :

dieta w święta porady

Wesołych Świąt!

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *