Jak utrzymać wagę po odchudzaniu ?

Efekt jojo to coś co spędza sen z powiek każdej osobie, która schudła. Szczególnie jeśli udało się zrzucić np. 20 – 30 kg. Takie osoby boją się powrotów do starej wagi i często popadają w skrajności. Jak utrzymać wagę po odchudzaniu ? Jak nie wrócić do starych nawyków? 

Zdecydowanie najtrudniej utrzymać efekty diety jest osobom, które nie były nigdy aktywne i nie miały pojęcia o zdrowym odżywianiu.

Problem pojawia się w przypadku osób , które nie lubią trenować , nie mają swojej ulubionej aktywności i zmusiły się do niej tylko na czas odchudzania. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że po osiągnięciu celu zrezygnują z aktywności. Podobnie jest w przypadku okresowych diety. Nie możesz na 100 % wrócić do danych nawyków żywieniowych jeśli były złe. Trwały proces odchudzania to zmiana sposobu odżywiania na resztę życia. Tylko wtedy efekty będą trwałe. Oczywiście wszystko jest dla ludzi i możemy jeść produkty zakazane wcześniej na diecie. Mowa tutaj na przykład o słodyczach czy słonych przekąskach. Trzeba znaleźć dla siebie złoty środek.

Jak utrzymać wagę po odchudzaniu ?

Jak utrzymać wagę po odchudzaniu ?

  • nie rezygnuj z aktywności. Jeżeli udało Ci się schudnąć aktywność powinna pozostać już z Tobą na resztę życia. Nie musisz trenować w takim stopniu jak podczas odchudzania ale 2 treningi dziennie po 40 min powinny się odbyć. Niezależnie od tego czy to będzie spacer, bieganie czy trening siłowy.
  • niezdrowe produkty spożywaj okazjonalnie. Jeżeli masz ochotę na słodycze , chipsy , alkohol to postaraj się spożywać je raz na jakiś czas. Na przykład raz na 2 tygodnie. Picie codziennie piwa i jedzenie słodyczy do kawy to gwarantowany efekt jo – jo.
  • Kontroluj swoją wagę i wygląd w lustrze. To bardzo ważne! Skoro raz udało Ci się schudnąć to wiesz , że jest to w Twoim zasięgu. Wiesz co robiłaś by osiągnąć sukces. Jeśli będziesz się kontrolować to w przypadku powrotu do starej wagi od razu reaguj. Wystarczy zważyć się raz w tygodniu rano. Oczywiście nie panikuj jak waga pokaże 0,5 czy nawet kilogram więcej. Jeżeli natomiast ta tendencja się utrzyma i okaże się, że ważysz 1,5 kg więcej to już trzeba działać. Podobnie tyczy się to odbicia w lustrze, jeśli zauważysz, że gdzieś zbiera się tłuszcz to trzeba zadziałać.
  • Pamiętaj, żeby nie popadać w skrajności. Wierz mi, jak raz na dwa tygodnie pójdziesz na imprezę , raz w tygodniu zjesz ciasto to nie zaczniesz magicznie tyć.
  • Możesz też stosować zasadę 80 / 20 albo tylko w tym przypadku trzeba się na początku kontrolować i zobaczyć jak to działa na nasz organizm.

Co oznacza 80/20 ?

Oznacza to, że jakiś procent w trakcie dnia naszych posiłków jest „niezdrowy”. Na przykład na 4 posiłki w trakcie dnia jeden jemy nie do końca dietetyczny. Trzeba tylko pamiętać o kaloryczności danego posiłku, żeby w miarę wpasowywała się w bilans całego dnia. Jeśli będziesz codziennie jeść 3 dietetyczne posiłki , a na kolację giga pizze to na pewno przytyjesz. Pamiętaj by kalorycznie i objętościowo ten niezdrowy posiłek był zbliżony do zdrowego jedzenia. 

Jak utrzymać wagę po odchudzaniu ?

Można też skorzystać z pomocy dietetyków. Na przykład z Fabryki Siły . W jaki sposób? Możesz wybrać plan dietetyczny na utrzymanie wagi. Na czym to polega ?

Na podstawie ankiety dietetycznej, którą wypełniasz oraz zdjęć sylwetki wybierasz swój cel. W tym przypadku „chce utrzymać wagę” . Dietetycy z fabryki siły ułożą Ci jadłospis na utrzymanie wagi. Nie będziesz tyła ani chudła. Można śmiało wybrać sobie taki plan dietetyczny na przykład na 3 miesiące, żeby utrwalić efekty diety.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *